Thursday, 27 October 2011

Practice Paper 6

Dear boys and Girls

I hope you have had enough practice papers so far to prepare you for the Math Exam.

I will not be uploading the answers for the paper as yet. Instead, I wait for all of you to post your answers online so that you can share with one another.

Section A and B - only post your answers
Section C - post your steps/ method of how you derived your answers. This will help others to understand and also help you realise the mistakes you have made.

Do not be shy about posting your answers. We are all learning so do not worry. Just post and wait to confirm your answers when others post theirs.

I will only post the Suggested Answers when I see at least 30 of you posting yours. So post your answers earlier. If everybody takes their own sweet time, then you may only get to see the answers online on Monday.

Mr AJ

49 comments:

  1. Section A:

    1.3
    2.4
    3.4
    4.1
    5.2
    6.3
    7.4
    8.4
    9.4
    10.2
    11.1
    12.3
    13.2
    14.4
    15.3
    16.4
    17.1
    18.1
    19.3
    20.2

    Section B:

    21. Fourteen thousand and ninety-eight
    22.28877
    23.578
    24.1.57
    25.0.86,0.68,0.608
    26.63.36
    27.5 out of 8
    28.2 2 13
    - - -
    15 , 3 , 15

    29.96
    30.1260m
    31.5cm
    32.42 degrees
    33.AB
    34.South
    35.25 Weeks
    36.671 cm2
    37.4cm
    38.$3.60
    39.$15


    Section C:

    41.3b+Left-->($17.50)+$3.30
    =$55.80
    6 books-->$75-$55.80
    =$19.20
    1 book-->$19.20/6
    =$3.20
    Ans:$3.20

    42.20u-->$240
    1u-->$12
    9c-->$12*18
    =$216

    Ans:$216


    43.2u-->220-180
    =40
    1u-->20
    J-->(20*30)+180
    =240

    Ans:240

    44.Handshakes-->4+3+2+1
    =10

    Ans:10

    45.4small unit-->12
    1small unit-->3
    Class-->(3*3)*5
    =45

    Ans:45

    ReplyDelete
  2. Section A:
    1.3
    2.4
    3.4
    4.1
    5.2
    6.3
    7.4
    8.4
    9.4
    10.2
    11.1
    12.3
    13.2
    14.3
    15.3
    16.4
    17.1
    18.1
    19.3
    20.2

    Section B:
    21.Forteen thousand and ninety eight
    22.28 877
    23.578
    24.1.57
    25.0.806,0.68,0.608
    26.63.36
    27.5 out of 8
    28.2 out of 15,2 out of 3,13 out of 15
    29.96cards
    30. 1260m
    31.5cm
    32.42 degress
    33.EF
    34.South
    35.25 weeks
    36.671cm2
    37.4cm
    38.$3.60
    39.$15
    40.-NOT AVAILABLE-

    ReplyDelete
  3. Section A:

    1.3
    2.4
    3.4
    4.1
    5.2
    6.3
    7.4
    8.4
    9.4
    10.2
    11.1
    12.3
    13.2
    14.4
    15.3
    16.4
    17.1
    18.1
    19.3
    20.2

    Section B:

    21. Fourteen thousand and ninety-eight
    22.28877
    23.578
    24.1.57
    25.0.86,0.68,0.608
    26.63.36
    27.5 out of 8
    28.2 2 13
    - - -
    15 , 3 , 15
    29.96
    30.1260m
    31.5cm
    32.42 degrees
    33.AB
    34.South
    35.25 Weeks
    36.671 cm2
    37.4cm
    38.$3.60
    39.$15


    Section C:

    41.3b+Left-->($17.50)+$3.30
    =$55.80
    6 books-->$75-$55.80
    =$19.20
    1 book-->$19.20/6
    =$3.20
    Ans:$3.20

    42.20u-->$240
    1u-->$12
    9c-->$12*18
    =$216

    Ans:$216


    43.2u-->220-180
    =40
    1u-->20
    J-->(20*30)+180
    =240

    Ans:240

    44.Handshakes-->5+4+3+2+1
    =15

    Ans:15

    45.4small unit-->12
    1small unit-->3
    Class-->(3*3)*5
    =45

    Ans:45
    Zi Yang done

    ReplyDelete
  4. oops write wrongle
    33.EF
    lim zheng quan

    ReplyDelete
  5. MR Ajay, I have the answer sheet for this paper, can I mark my own one first???Zi Yang

    ReplyDelete
  6. ZI YANG DID U COPY ZHENG QUAN'S WORK!!! I CAN TELL!

    ReplyDelete
  7. why is your Section C not available Ahmad???

    ReplyDelete
  8. Section A :

    1)3
    2)4
    3)4
    4)1
    5)2
    6)3
    7)4
    8)4
    9)4
    10)2
    11)2
    12)3
    13)2
    14)4
    15)3
    16)4
    17)1
    18)1
    19)3
    20)2

    Section B :

    21)Forteen thousand and ninety eight
    22)28877
    23)578
    24)1.57
    25)0.806,0.68,0.608
    26)63.36
    27)5 out of 8
    28)2 out of 15,2 third ,13 out of 15
    29)96 cards
    30)1260 metres
    31)5 cm
    32)42 degrees
    33)GH perpendicular EF
    34)West
    35)25 weeks
    36)692cm square
    37)4cm
    38)$3.60
    39)$15

    Section C :

    41)Bags -> $17.50 * 3
    = $52.50
    $75.00 - $52.50 = $22.50
    Books -> $22.50 - $3.30
    = $19.20
    1 book -> $19.20/6
    = $3.20
    Each book costs $3.20

    42)20u ->$240
    1u ->$240/20
    = $12
    18u ->18 *$12
    = $216
    9 crates of strawberries costs $216.

    43)2u -> 220-180
    = 40
    1u -> 40 / 2
    = 20
    Jason ->180 + 20
    = 200
    Jason had 200 stamps at first.

    44) 4 + 3 + 2 + 1
    = 10 handshakes

    There were 10 handshakes.

    45)4u -> 12
    1u -> 12 /4
    = 3
    15u -> 3 * 15
    = 45
    There were 45 pupils in the class altogether.

    ReplyDelete
  9. sorry, Q33 is EF

    ReplyDelete
  10. Section A:
    1)3 2)4 3)4 4)1 5)2
    6)3 7)4 8)4 9)4 10)4
    11)2 12)3 13)2 14)No option 15)3
    16)4 17)1 18)1 19)3 20)2

    Section B:
    21)fourteen thousand and ninety-eight
    22)28877 23)578 24)1.57
    25)0.806,0.68,0.608 26)63.36 27)5/8
    28)2/15,2/3,13/15 29)96 cards 30)1260m
    31)5cm 32)42 33)AB 34)West 35)25 weeks
    36)671 37)4.5cm 38)$3.60 39)$15
    40)1 North of fixed shape. 1 North-West of fixed shape. 1 North-East of fixed shape. 1 South-East of fixed shape

    Section C:
    41)
    3 books-->$52.50
    3 books + Left-->$55.80
    6 books-->$19.20
    1 book-->$3.20
    Each book costs $3.20.

    42)
    20 units-->$240
    1 unit-->$12
    2 units-->$24
    9 strawberty crates-->$216
    The cost of 9 crates of strawberries is $216

    43)
    2 units-->40
    1 unit-->20
    3 units-->60
    3 units + 180-->240
    Jason had 240 stamps at first.

    44)

    1 2 3 4 5 Total
    1 D H H H H 4
    2 D D H H H 3
    3 D D D H H 2
    4 D D D D H 1
    5 D D D D D 0
    H=Shook 10
    D=Did not shake
    They shook hands 10 times.

    45)
    More-->4/15
    4 units-->12
    1 unit-->3
    15 units-->45
    There were 45 pupils in the class altogether.

    Desean Soh

    ReplyDelete
  11. Excuse me, can I make a change in my Answer for Q33. It should be EF

    Desean Soh

    ReplyDelete
  12. Erm... Can I ask a question? I got my Answer for Q14 as 183 but there is no option. Does anyone have the same Answer as me?

    Desean Soh

    ReplyDelete
  13. Section A:
    1)3
    2)4
    3)4
    4)1
    5)2
    6)3
    7)4
    8)4
    9)4
    10)2
    11)2
    12)3
    13)2
    14)4
    15)3
    16)4
    17)1
    18)1
    19)3
    20)2

    Section B:
    21)Forteen thousand and ninety eight
    22)28877
    23)578
    24)1.57
    25)0.806,0.68,0.608
    26)63.36
    27)5/8
    28)2/15, 2/3,13/15
    29)96 cards
    30)1260 metres
    31)5 cm
    32)42 degrees
    33)EF
    34)West
    35)25 weeks
    36)692
    37)4cm
    38)$3.60
    39)$15

    Section C:
    41)Cost of 3 Bags = $17.50 * 3
    = $52.50
    Cost of Bags and what's left = $52.50 + $3.30 = $55.80
    Cost of Books = $75.00 - $55.80 = $19.20
    Cost of each book = $19.20/6
    = $3.20

    42)10u -> $240
    1u -> $240/10 = $24
    9u -> 9*$24 = $216
    9 crates of strawberries costs $216.

    43)2u -> 220-180 = 40
    1u -> 40 / 2 = 20
    Jason -> 180 + 20 = 200
    Jason had 200 stamps at first.

    44) 4 + 3 + 2 + 1
    = 10 handshakes
    There were 10 handshakes.

    45)4u -> 12
    1u -> 12/4 = 3
    15u -> 3*15 = 45
    There were 45 pupils in the class altogether.

    ReplyDelete
  14. 1.3
    2.4
    3.4
    4.1
    5.4
    6.3
    7.3
    8.4
    9.4
    10.2
    11.1
    12.3
    13.2
    14.3
    15.1
    16.4
    17.3
    18.4
    19.3
    20.2

    Section B
    21.fourteen thousand and ninety-eight
    22.28877
    23.578
    24.157
    25.0.806,0.68,0.608
    26. 64.36
    27. 5/8
    28.2/5,2/3,13/15
    29.80
    30.1260
    31.5.5cm
    32.42 degree
    33.EF
    34.West
    35.25
    36.651
    37.48
    38.$3.60
    39.$15

    Section C
    41.
    3 bags->$17.50*3
    =$52.80
    3 B + remains->$52.50+$3.30
    =$55.80
    6 books->$75-55.80
    =19.20
    1 book->$19.20/6
    =3.20
    Each book cost $3.20

    42.
    10u->240/10
    =24
    9u->$24*9
    =$216
    9 crates of strawberries cost $216.

    43
    2u->240-180
    =60
    1u->60/2
    =30
    3u->60+30
    =90
    jason->180+90
    =270
    Jason had 270 stamps at first.

    44. 4+3+2+1=10
    they make 10 hand shakes

    45.
    total no. of student->12*15
    =180

    ReplyDelete
  15. Attention all people who cannot access the ans for the Heuristics Practice. I've finally known how to access it. Please follow the steps:

    1) At the top of this page, somewhere on the right side, there are some photos (including mine)

    2) On top of the photos, there is something like 'Join this site' there. Click on it.

    3) A window will pop up. (Some people need to disadle thier pop-up blockers first) Follow the steps on the window to become a member of this site. (There is no need to pay to be a member and it is not necessary to have a picture)

    4) Once you are a member, you can access the answers!

    It might work only for my laptop but it is also worth trying right.

    Desean

    ReplyDelete
  16. Sorry! In step 3, the first bracket, the word 'Disable' is spelled worngly.

    ReplyDelete
  17. Section A
    1. 3
    2. 4
    3. 4
    4. 1
    5. 1
    6. 3
    7. 3
    8. 4
    9. 4
    10. 2
    11. 2
    12. 3
    13. 3
    14. 4
    15. 3
    16. 4
    17. 2
    18. 1
    19. 3
    20. 4

    Section B
    21. Fourteen thousand and ninety-eight
    22. 28884
    23. 578
    24. 1.57
    25. 0.806,0.68,0.608
    26. 63.36
    27. 5 out of 8
    28. 2,2,13
    - - -
    15 3 15
    29. 96
    30. 8820
    31. 29
    32. 142
    33. EF
    34. West
    35. 22
    36. 108
    37. 4
    38. 3.60
    39. 15
    40. tesolation
    Section c
    41. $75 -$3.30 = $71.70
    $71.70 - $17.50=$54.20
    $54.20 / 6=
    $9.30
    Ans $9.30
    42. 12 + 8 = 20
    120 x 18 = 2160
    Ans $260
    43. 220 / 2 =110
    110 + 400 = 510
    Jason had 510 stamps at first.
    44. 4+3+2+1=10
    Ans10
    45. 18-12=6
    18+6=24
    24+35=59
    Ans59

    ReplyDelete
  18. By Darren
    1. 3
    2. 4
    3. 4
    4. 1
    5. 2
    6. 3
    7. 4
    8. 4
    9. 4
    10. 2
    11. 2
    12. 3
    13. 2
    14. 3
    15. 3
    16. 4
    17. 1
    18. 1
    19. 3
    20. 2
    21. Forteen thousand and ninety-eight
    22. 28 877
    23. 578
    24. 1.57
    25. 0.68,0.608,0.806
    26. 63.36
    27. 5/8
    28. 2/15,2/3,13/15
    29. 96
    30. 1260
    31. 5
    32. 42
    33. EF
    34. West
    35. 25
    36. 671
    37. 4
    38. 3.60
    39. 15
    40. 4 more shapes around original unit shape
    41. 3 bags---17.50*3
    =52.50
    Remaining money---75-52.50
    =22.50
    6 books---22.50-3.30
    =19.20
    1 book---19.20/6
    =3.20
    Each book cost $3.20.
    42. $240---20u
    9 crates of strawberries---16u
    =16/20*240
    =$192
    9 crates of strawberries cost $192.
    43. 2u---220-180
    =40 stamps
    1u---40/2
    =20 stamps
    Jason at first---220+20
    =240 stamps
    Jason had 240 stamps at first.
    44. No. of times they shock hands---5+4+3+2+1
    =15 hand shakes
    They made 15 hand shakes.
    45. 1u---12 pupils
    Pupils (15) ---12*15
    =180 pupils
    There were 180 pupils in class.

    ReplyDelete
  19. Desean ,for question 14 ...

    0*30=0
    8*1=8
    16*2=32
    26*3=78
    18*4=82
    82+78+32+8 = 190

    Dipthi :)

    ReplyDelete
  20. 1-3
    2-4
    3-4
    4-1
    5-2
    6-3
    7-3
    8-2
    9-2
    10-2
    11-1
    12-3
    13-2
    14-3
    15-2
    16-2
    17-3
    18-1
    19-2
    20-2
    SECTION B
    21-forteen thousand and ninety eight
    22-28877
    23-578
    24-1.57
    25-0.806,0.68,0.608
    26-0.99
    27-5/8
    28-2/15,2/3,13/15
    29-96
    30-8820
    31-5
    32-42
    33-EF
    34-WEST
    35-25
    36-720
    37-4
    38-$2.60
    39-$15
    40-tessellate four more around original unit
    DONE BY :Keane(section c will be done tomorrow as now in rush to hospital to visit cousin)

    ReplyDelete
  21. jeff said
    section A
    3
    4
    4
    1
    2
    3
    4
    4
    4
    2
    1
    3
    2
    4
    3
    2
    1
    3
    2

    SECTION B
    fourteen thousand and ninety-eight
    28877
    578
    1.57
    0.806,0.68,0.608
    63.36
    5/8
    2/15,2/3,13/15
    96 cards
    630m
    5
    42
    EF
    west
    25
    671
    4
    $3.60
    $15

    ReplyDelete
  22. jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeffffffffffffff28 October 2011 at 05:26

    i made a mistake for q3 it should 1260

    ReplyDelete
  23. Done by yelong
    :Section A
    3,4,4,1,1,2,3,,4,1,1,4,2,4,3,4,2,1,3,2.
    SEction B:fourteen thosand and ninety eight
    28877
    578
    1.57
    0.806,0.68,0.608
    63.36
    5 over 8
    2 over 15 , 2 over3 , 13 over 15
    24 cards
    1260m
    5cm
    42 degree
    EF
    South
    25 weeks
    962 square cm
    5 cm
    3.60 dollars
    15 dollars

    ReplyDelete
  24. i think that yelong awnser is wrong for the question above 25 weeks it should be west

    ReplyDelete
  25. Section A
    3,4,4,1,2,3,3,4,4,2,3,2,3,3,3,1,3,2
    Section B
    21.fourteen thousand and ninety-eight
    22.2877
    23.578
    24.15.7
    25.0.806,0.68,0.608
    26.63.36
    27.5/8
    28.2/15,2/3,13/15
    29.96 cards
    30.1260m
    31.5cm
    32.41
    33.EF
    34.South-East
    35.25 weeks
    36.671
    37.16cm
    38.$3.60
    39.$15
    40.-
    41.
    3 bags->$17.50*3
    =$52.50
    Cost of all items->$75-$3.30
    =$71.70
    6 books->$71.70-$52.50
    =$19.20
    1 book->$19.20/6
    =$3.20
    Each book cost $3.20
    42.
    20u->$240
    1u->$240/20
    =$12
    18u->$12*8
    =$216
    The cost of 9 crates of strawberries are $216.
    43.
    2u->220-180
    =40 stamps
    1u->40/2
    =20 stamps
    At first->20+220
    =240 stamps
    Jason had 240 stamps at first.
    44.
    They shake their hands 15 times.
    45.
    1u->12 pupils
    15u->12*15
    =180 pupils
    There were 180 pupil in class.

    ReplyDelete
  26. This is Wei Ting :)
    Section A :
    Q1:3
    Q2:4
    Q3:4
    Q4:1
    Q5:2
    Q6:1
    Q7:3
    Q8:3
    Q9:4
    Q10:2
    Q11:2
    Q12:3
    Q13:2
    Q14:3
    Q15:3
    Q16:2
    Q17:1
    Q18:1
    Q19:3
    Q20:2
    Section B :
    Q21:Fourteen thousand and ninty-eight
    Q22:28 877
    Q23:578
    Q24:1.57
    Q25:0.806,0.68,0.608
    Q26:63.36
    Q27:4/8
    Q28:2/15,2/3,13/15
    Q29:156
    Q30:1260m
    Q31:5cm
    Q32:42degrees
    Q33: EF
    Q34:West
    Q35:25 weeks
    Q36:1286.8cm2
    Q37:4cm
    Q38:$3.60
    Q39:$15
    Q40:-
    Section C:
    Q41. 3 bags-->17.50x3
    =$52.50
    Remaining money-->75-52.50
    =$22.50
    6 books-->22.50-3.30
    =$19.20
    1 book-->19.20/6
    =$3.20
    Each book cost $3.20.
    Q42. 20u-->240
    2u(strawberries)-->12x2
    =24
    9 crates -->18/2
    =9
    Cost-->$24x9
    =$216
    9 crates cost $216.
    Q43. 2u-->220-180
    =40 stamps
    1u---40/2
    =20 stamps
    3u-->20x3
    =60
    J at first-->180+60
    =240 stamps
    Jason had 240 stamps at first.
    Q44. No. of times they shook hands---5+4+3+2+1
    =15 hand shakes
    They shook hands 15 times.
    Q45. 4 small u--> 12
    5x3=15
    1 small unit-->12/4
    =3
    3x15=45
    There are 45 ppils in total.

    ReplyDelete
  27. Section A:
    01)3
    02)4
    03)4
    04)1
    05)2
    06)3
    07)4
    08)4
    09)4
    10)2
    11)1
    12)3
    13)2
    14)4
    15)3
    16)4
    17)1
    18)1
    19)3
    20)2

    Section B:
    21)fourteen thousand and ninenty-eight
    22)28877
    23)578
    24)1.57
    25)0.806,0.68,0.608
    26)63.36
    27)5/8
    28)2/15,2/3,13/15
    29)96
    30)1260m
    31)5cm
    32)42 degrees
    33)EF
    34)South
    35)25 weeks
    36)671 square centimetres
    37)4cm
    38)$3.60
    39)$15
    40)---DRAWING---

    Section C:
    41)
    3 bags-->3*$17.50
    =$58.50
    6 books-->$58.50-$3.30
    =$55.20
    1 book-->$55.20/6
    =$9.20
    1 book cost $9.20
    42)
    20u-->$240
    1u-->$240/20
    =$12
    18u-->18*$12
    = $216
    9 crates of strawberries cost $216
    43)
    2u-->220-180
    =40
    1u-->40/2
    =20
    3u-->3*20
    =60
    Jason(at first)-->180+60
    =240
    Jason had 240 stamps at first.
    44). 1 2 3 4 5
    1 D H H H H
    2 D D H H H H=Have
    3 D D D H H D=Don't have
    4 D D D D H
    5 D D D D D
    They shake a total of 10 hands.
    45)
    4u-->12
    1u-->12/4
    =3
    15u-->15*3
    =45
    There are 45 pupils in the class.

    ReplyDelete
  28. Q44.I have another method of doing,

    A 1 2 3 4 5 Total-->5*5
    1 D H H H H =25
    2 D D H H H = Total(minus off line of symmetry
    3 D D D H H (diagonal side of 'A')-->25-5
    4 D D D D H =20
    5 D D D D D Answer-->20/2(to get 'H'
    =10

    ReplyDelete
  29. Section A
    Q1.3
    Q2.4
    Q3.4
    Q4.1
    Q5.2
    Q6.3
    Q7.4
    Q8.4
    Q9.4
    Q10.2
    Q11.1
    Q12.3
    Q13.2
    Q14.4
    Q15.4
    Q16.4
    Q17.3
    Q18.1
    Q19.3
    Q20.2
    Section B
    Q21.Fourteen thousand and ninety-eight
    Q22.28 877
    Q23.578
    Q24.1.57
    Q25.0.806,0.68,0.608
    Q26.63.36
    Q27.5/8
    Q28.2/15,2/3,13/15
    Q29.96cards
    Q30.756
    Q31.5.75
    Q32.42
    Q33.EF
    Q34.South
    Q35.25 weeks
    Q36.671
    Q37.4cm
    Q38.$3.60
    Q39.$15
    Q40.//////////
    Section C
    Q41.money for 3 bags->17.50 X 3
    =52.50
    money after 3 bags->75 - 52.50
    =22.50
    money for 6 books->22.50 - 3.30
    =19.20
    cost of 1 book->19.20 / 6
    =$3.20
    Each book cost $3.20.

    Q.42.1 unit ->240 / 20
    =12
    18 units->12 X 18
    =$216
    9 crates of strawberries cost $216.

    Q43.2 units->220 - 180
    =40
    1 unit->40 / 2
    =20
    J->220 + 20
    =240
    Jason had 240 stamps at first.

    Q44.Handshakes->4 + 3 + 2 + 1
    =10handshakes
    They shook hands 10 times.

    Q45 4units = 12
    1unit->12 / 4
    =3
    Pupils->3 X 15
    =45pupils
    There were 45 pupils in the class.

    Fabian

    ReplyDelete
  30. 1)3 (section a)
    2)4
    3)4
    4)1
    5)2
    6)3
    7)3
    8)4
    9)4
    10)2
    11)2
    12)3
    13)2
    14)2
    15)3
    16)4
    17)2
    18)1
    19)3
    20)2

    section b
    21)fourteen thousand and ninety-eight
    22)28 877
    23)578
    24)1.57
    25)0.68,0.806,0.608
    26)0.99
    27)5/8
    28)2/15,2/3,13/15
    29)32cards
    30)630m
    31)5cm
    32)42
    33)EF
    34)South-West
    35)25 weeks
    36)671 sq cm
    37)4cm
    38)$3.60
    39)$16.00
    40)no need to draw here cause i do not know how
    41)$17.50 x 3=$52.50(section c)
    $75.00-$52.50=$22.50
    $19.20 divide by 6 =$3.20(answer)
    42)8+6=14
    (p)240 divide by 14 =17
    (sb)17 x 2 =34
    9(sb)34 x 9 =$306(ans)
    43)2 units=220-180=60
    1 unit=40 divide by 2 =20
    3 units=20 x 3 = 60
    jason=180 + 60 = 240(answer)
    44)1,2,3,4,5 friends including james..
    12,13,14,15(4 hands shook)
    23,24,25(3 hands shook)
    34,35(2 hands shook)
    45(1 hand shook)
    total:4+3+2+1=10 hands shook(answer)
    45)golf=2/5 x9=18/45
    tennis=7/9x5=35/45
    35/45+18/45=53/45
    soccer=53-45=8
    18+8=26
    total=18 + 35 + 26 = 79(answer)
    jolene done!!!

    ReplyDelete
  31. Q1:3
    Q2:4
    Q3:4
    Q4:1
    Q5:2
    Q6:3
    Q7:4
    Q8:4
    Q9:4
    Q10:2
    Q11:2
    Q12:3
    Q13:2
    Q14:3
    Q15:2
    Q16:4
    Q17:1
    Q18:2
    Q19:3
    Q20:2
    Q21:Fourteen thousand and ninety-eight
    Q22:28877
    Q23:578
    Q24:1.57
    Q25:0.806,0.68,0.608
    Q26:70.30
    Q27:5/8
    Q28:2/15,2/3,13/15
    Q29:96 CARDS
    Q30:1260m
    Q31:5
    Q32:42DEGREE
    Q33:AB
    Q34:WEST
    Q35:25
    Q36:706cmsq
    Q37:1.25
    Q38:$3.60
    Q39:$15.00
    Q40://////////////////

    ReplyDelete
  32. Section A

    3
    4
    4
    1
    2
    3
    4
    4
    2
    2
    3
    3
    3
    3
    2
    1
    1
    3
    2

    Section B

    Fourteen thousand and ninety eight
    28877
    578
    1.57
    0.806,0.68,0.608
    63.36
    5/8
    2/5 ,2/3 ,13/15
    96cards
    1260m
    5cm
    42degrees
    EF
    West
    25weeks
    621 square cm
    4cm
    $6.40
    $15
    //////

    Section C

    Q41.)Left after buying the bags>$75-$52.50=$22.50
    6 books>$22.50-$3.30=$19.20
    1book>$19.20/6=$3.20
    Answer:$3.20

    Q42.)20units>$240
    1unit>$240/20=$12
    2units>$24
    9 of 2units>$24x9=$216
    Answer:$216

    Q43.)2units>40
    1unit>20
    Jason(at first)>20+40+180=240
    Answer:240 stamps

    Q44.)4+3+2+1=10
    Answer:10 times

    Q45.)4units >12
    1unit>12/4=3
    Pupils>3 X 15 = 45
    Answer:45pupils


    Darryl

    ReplyDelete
  33. SECTION c
    Costof bags -$17.50x2=$52.50
    Left-$75-$52.50=$22
    6book-$22.50-$3.30
    1book-$19.20\6=$3.20
    ans $3.20
    1u-240/20=$12
    18u-$12x18=$216
    ans 216

    44 1 2 3 4 5 6
    1x / /. / /. /
    2x x/. /. /. /
    3xx. X /./. /
    4xx x x /. /
    5xx x X x /
    6x x x x x x
    5+4+3+2+1=15
    ans 15

    ReplyDelete
  34. Q41.3 BAGS COST -->$17.50 x 3 =$52.50
    3BAGS AND LEFT-->$52.50 + $3.30 =$55.80
    6 BOOKS COST -->$75.00 -$55.80 =$19.20
    1 BOOKS COST -->$19.20 / 6 =$3.20 #
    Q42.1U -->$240 / 10 =$24
    a crate of strawberries-->$24 x 9 =$216 #
    Q43.2u-->220 - 180 = 40
    1u-->40 / 2 = 20
    3u-->20 x 3 = 60
    Jason have at first-->180 + 60 = 240#
    Q44.1 2 3 4 5
    1n y y y y
    2n n y y y
    3n n n y y
    4n n n n y
    5n n n n n
    Q45.1u-->12 / 4 = 3
    15u-->3 x 15 = 45#

    ReplyDelete
  35. Section A:
    3,4,4,1,2,3,4,4,4,2,2,3,2,4,3,4,1,1,3,2
    Section B:
    21)fourteen thousand and ninety eight
    22)28 877
    23)578
    24)1.57
    25)0.806,0.68,0.608
    26)62.56
    27)5/8
    28)2/15 , 2/3 , 13/15
    29)96 cards
    30)1260 m
    31)5 cm
    32)42 degrees
    33)EF
    34)south
    35)25 weeks
    36)671 cm2
    37)4 cm
    38)$6.40
    39)$15
    40)-
    Section C:
    41)
    3 bags + 6 books->$75 - $3.30
    =$71.70
    3 bags->$17.50 x 3
    =$52.50
    6 books->$71.70 - $52.50
    =$19.20
    1 book->$19.20 / 6
    =$3.20
    ANS:Each book cost $3.20.
    42)
    1u->$240 / 10
    =$24
    9u->$24 x 9
    =$216
    OR
    9u->$240-$24
    =$216

    ANS:9 crates of strawberries cost $216.
    43)
    2u->220 - 180
    =40 stamps
    1u->40 / 2
    =20 stamps
    JASON->20 + 220
    =240 stamps
    ANS:Jason had 240 stamps at first.
    44)
    4+3+2+1=10
    ANS:They shook hands 10 times.
    45)
    4u->12
    1u->12 / 4
    =3
    15u->3 x 15
    =45
    ANS:There were 45 pupils in the class altogether.

    ReplyDelete
  36. section A
    3
    4
    4
    1
    2
    4
    4
    4
    4
    2
    3
    4
    2
    3
    1
    1
    1
    1
    3
    2
    SECTION B
    fourteen thousand and ninety-eighy
    28877
    578
    1.57
    0.806,0.68,0,608
    63.36
    5/8
    2/15,2/3,13/15
    96 cards
    1260m
    5cm
    42 degrees
    GH pependiculre to EF
    WEST
    25 weeks
    720
    45 cm
    $3.60
    $15
    drawing
    section C
    total amount of 3 books -->17.50 x3 =52.50
    52.50 + 3.30 =55.80 (amount left and 3 bags)
    total-55.80=19.20
    each book-->19.20 /6=$ 3.20 answer

    20 u -->240
    1u-->240 /20 =12
    strawberry=.12 x2 =24
    9 u-->24 x9=$216 answer

    220+
    180 =400
    4 u=400
    1u=100
    j=100+220=320 answer

    10 answer(working in paper)


    4 u =12
    1u=3
    15 u=45 answer



    alisha :)

    ReplyDelete
  37. Section C:
    41.3 bags->17.50X3
    =$52.50
    Bags AND books->75-3.30
    =$71.70
    6books->71.70-52.50
    =$19.20
    1 book->19.20/6
    =$3.20#
    Each book cost $3.20.

    42. 20u->$240
    1u->240/20
    =$12
    2u(1 crate of strawberries)->12X2
    =$24
    18u(9 crates of strawberries)->24X9
    =$216#
    9 crates of strawberries cost $216.

    43.2u->220
    1u->220/2
    =110
    Xavier->110+220
    =330
    Jason at first->330+220
    =550#
    Jason had 550 stamps at first.

    44. No. of handshakes->4+3+2+1
    =10#
    They shake hands 10 times.

    45. 4u->12
    1u->12/4
    =3
    15u->15X3
    =45#
    There are 45 pupils in the class altogether.

    (Sorry if post late cos forgot) :):):):):):)

    ReplyDelete
  38. Section A
    Q1)3
    Q2)4
    Q3)4
    Q4)1
    Q5)2
    Q5)3
    Q7)3
    Q8)4
    Q9)4
    Q10)2
    Q11)2
    Q12)3
    Q13)3
    Q14)4
    Q15)3
    Q16)4
    Q17)2
    Q18)4
    Q19)3
    Q20)2
    Section B
    Q21)Fourteen thousand and nintety-eight
    Q22)28877
    Q23)578
    Q24)1.57
    Q25)0.806,0.68,0.608
    Q26)63.36
    Q27)5/8
    Q28)2/15,2/3,13/15
    Q29)96cards
    Q30)1260m
    Q31)5cm
    Q32)42 degrees
    Q33)Line AB
    Q34)North-West
    Q35)25weeks
    Q36)131 square cm
    Q37)4 cm
    Q38)$3.60
    Q39)$15
    Q40)NA
    Section C
    Q41)
    3bags->17.50x3
    =52.50
    left and 3 bags ->52.50+3.30
    =55.80
    6books->75-55.80
    =19.20
    1book->19.20/6
    =$3.20
    Each book cost $3.20
    Q42)
    strawberries->6x2=12
    pears->8x1=8
    total->12+8=20
    240/20=12
    2u->12+12=24
    24x9=216
    It cost $216
    Q43)
    2u->220-180=40
    1u=40/2=20
    jason->20+220=249
    Jason have 240 stamps at first
    Q44)
    Jason A B C D E
    A B C D E
    B C D E
    C D E
    D E
    E
    TOTAL:5 4 3 2 1
    5+4+3+2+1=15
    There were 15 handshakes total
    Q45)
    2/5=18/45
    remaining->45-18=27
    soccer->27-21=6
    7/9=21/27
    class->21+18+6=45
    There were 45 pupils in the class
    Jayden Ting

    ReplyDelete
  39. SECTION A
    Q1)3
    Q2)4
    Q3)4
    Q4)1
    Q5)2
    Q6)3
    Q7)4
    Q8)4
    Q9)4
    Q10)2
    Q11)2
    Q12)3
    Q13)3
    Q14)4
    Q15)3
    Q16)4
    Q17)1
    Q18)1
    Q19)4
    Q20)2
    SECTION B
    Q21)Fourteen thousand and ninety-eight
    Q22)28877
    Q23)578
    Q24)1.57
    Q25)0.806,0.68,0.608
    Q26)63.36
    Q27)5/8
    Q28)2/15,2/3,13/15
    Q29)96 cards
    Q30)1260 m
    Q31)5 cm
    Q32)32 degrees
    Q33)EF
    Q34)WEST
    Q35)25 Weeks
    Q36)671 cm SQUARE
    Q37)11cm
    Q38)$3.60
    Q39)$15
    Q40)CANNOT
    SECTION C
    Q41)
    Total cost of 3 bags>17.509x3
    =52.50
    left>75-52.50
    =22.50
    spent on book>22.50-3.30
    =19.20
    1 book>19.20/6
    =3.20
    He spent $3.20 on each book

    Q42)
    1u>240/10
    =24
    9u>24x9
    =216
    9 crates of strawberries cost $216.

    Q43)

    2u>220=180
    =400
    1u>400/2
    =200
    Jason>200x3
    600
    Jason had 600 stamps at first.

    Q44)

    Total shakes>4+3+2+1
    =10
    They shake their hands 10 times.

    Q45)

    4u>12
    1u>12/4
    =3
    pupils>15x3
    =45

    There are 45 puipls in the class

    From Pravin

    ReplyDelete
  40. Joel:::::::::::::::::::$$$$----////:::30 October 2011 at 03:05

    Q1 3 q2 4 q3 4 q4 1 q5 2 q6. 3 q7 4 q8 4 q9 4 q10 2 q11 2 q12 3 q13 2 q14 4 q15 3 q16 2 q17 1 q18 4 q19 3 q20 2 q21 Fourteen thousand and ninety- eight q22 28877 q23 578 q24 1.57 q25 0.806,0.68,0.608 q26 63.36 q27 5/8 q28 2/15,2/3,13/15 q29 96 q30 1260 q31 5 q32 42 q33 EF q34 West q35 25 weeks q36 671 q37 4 q38 $3.60 q39 $15 Section C next post!!!

    ReplyDelete
  41. Joel::::::::::::::://////----!!!!!????30 October 2011 at 03:08

    Dear Mr Ajay,

    Can I don't post Section C ? Can I just mark it?

    ReplyDelete
  42. Joel:::::::::::$$$$----////30 October 2011 at 03:10

    Dear Mr Ajay ,


    Can I just mark section c and don't post it on the blog?

    ReplyDelete
  43. This is Wanting.
    Section A:Q1.3 Q2.4 Q3.4 Q4.1 Q5.2 Q6.4 Q7.3 Q8.4 Q9.4 Q10.2 Q11.2 Q12.3 Q13.2 Q14.3 Q15.3 Q16.4 Q17.3 Q18.4 Q19.3 Q20.2

    Section B:Q21.Fourteen thousand and niety-eight Q22.28877 Q23.578 Q24.1.57 Q25.0.806,0.608,0.68 Q26.70.36 Q27.5/8 Q28.2/15,2/3,13/15 Q29.36 cards Q30.420 Q31.8 cm Q32.80 degrees Q33.EF Q34.North-west Q35.1 Q36.720 Q37.8 Q38.$4.60 Q39.$20.40 Q40.UNAVAILABLE..

    SECTION C:Q41.$3.20 Q42.$360 Q43.320 Q44.10 Q45.59.

    ReplyDelete
  44. A:
    3
    4
    4
    1
    2
    3
    4
    3
    4
    2
    2
    3
    3
    4
    3
    4
    1
    1
    3
    2

    B:
    fourteen thousand and ninety-eight
    28877
    578
    1.57
    0.806/0.68/0.608
    63.36
    5/8
    2/15,10/15,2/3
    108
    1260m
    5cm
    42degrees
    line EF
    south
    30weeks
    671cm2
    4cm
    $3.60
    $14
    Q40 is a drawing, how do i post it??

    C:

    41:
    bags-> 17.5X3
    =52.5
    Bags and left-> 52.5+3.3
    =55.8
    Books-> 75-55.8
    =19.2
    1bk-> 19.2/6
    =3.2
    Ans:$3.20

    42
    1stwb-> 240/10u
    =24
    9stwb->240-24
    =216
    Ans:$216

    43
    2u-> 220-180
    =40
    1u-> 40/2
    =20
    Jason at 1st-> 20+220
    =240
    Ans:240 stamps

    44
    handshakes-> 4+3+2+1
    =10
    Ans: 10 times

    45
    1u-> 12/4
    =3
    1 big u-> 3x3
    =9
    total-> 9x5
    =45
    Ans:45ppl

    -END-

    ReplyDelete
  45. A.3441234422324343132
    b.forteen thousand and ninety - eight 28877 578 1.57 0.806,0.68,0.608 5/8 13/15,2/3,2/15 96 8820 5 42 EF West 25 129 4 3.60 7.00 Drawn
    c)3 bag -17.50 X 3
    =52.50
    6 bk - 75 - 52.50 -3.30
    =19.20
    1 bk - 19.20/ 6
    =$3.20

    1u -240/20
    =12
    9 crate of strawberry - 9 x 2
    =18
    cost of 9 crate of strawberry 18 x 12
    =$216

    2u-220-180
    =40
    1u-40/2
    =20
    3u-20x3
    =60
    jason at first -180 = 60
    =240

    How many times they shook their hands -5+4+3+2+1
    =15

    Dont know how to do this question but i tried to do
    T-7/5 =35/45
    g 2/9 = 18/45 = 53/45 = Big 1 8/45

    Dinesh

    ReplyDelete